OGŁOSZENIA

Ogłoszenia parafialne 24.05.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Dzisiaj dzień Wniebowstąpienia. Chrystus po czterdziestu dniach przestał się ukazywać widzialnie na ziemi, ale nadal jest obecny w Kościele i działa dając życie, przebaczenie, zbawienie. Ta niewidzialna obecność Pana daje i nam nadzieję oraz wskazuje cel naszego życia — być razem z Bogiem. Abyśmy więc mogli być kiedyś razem z Bogiem, już teraz dajemy wyraz oczekiwaniu, przychodząc na Mszę św. i chociaż Go nie widzimy, wierzymy, że jest zawsze z nami.

Dziś także dzień modlitw za Kościół w Chinach, pamiętajmy o ciągle prześladowanych katolikach w tym kraju.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


Od 17.05. obowiązują nowe regulacje liczby wiernych przebywających w kościele do 1 os./10m2
u nas to
83 osoby we wskazanych kartkami miejscach uczestnictwa w liturgii lub katechezie.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to w niedzielę można odprawiać dodatkowe Msze w g. popołudniowych

W dzisiejszą i następną niedzielędodatkowa Eucharystia o g. 15:30

 

Za pośrednictwem radia eM oraz transmisji internetowej z Katedry zapraszamy do udziału w Mszy Świętej sprawowanej przez Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca w intencji małżeńskich jubilatów dziś o g. 12:00

 

Spotkania grup formacyjnych: we wtorek o 19:00 Katecheza mężczyzn;
w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 19:00 Krąg biblijny; w czwartek o 19:00 Diakonia muzyczna

 

Poniedziałek - modlitwa ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

- Smak Karmelu – kolejną konferencję szkoły modlitwy karmelitańskiej o pokorze polecamy w internecie

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi przy zachowaniu aktualnych zasad sanitarnych (zakrystia ministrantów, kaplica św. Barbary, stare probostwo)

 

Trwamy w nowennie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego

W sobotę – w Wigilię Zesłania Ducha Świętego o g. 18:00 zapraszamy na Mszę św. w intencji ks. emeryta Jana Joszko z okazji jego 71. Rocznicy urodzin oraz w intencji naszych przyjaciół z partnerskiej wspólnoty parafii w Dorsten w Niemczech, którzy nie mogąc w tym roku nas odwiedzić chcą się z nami łączyć medialnie.

Proponujemy transmisje internetowe o 19:00 wieczoru uwielbienia a o 21:00 czuwania modlitewnego WJM

 

Przyszła niedziela­ - jest Uroczystością Pięćdziesiątnicy czyli Zesłania Ducha Świętego.

Z tej okazji swoje słowo kieruje do nas Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc:

„Drodzy Diecezjanie, w związku z trwającym stanem epidemicznym nie może się odbyć w tradycyjnej formie i czasie pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Zapraszam jednak wszystkich diecezjan do rodzinnego włączenia się we wspólną modlitwę pielgrzymów w uroczystość Zesłania Ducha świętego, tj. w niedzielę 31 maja br. od godz. 13-tej przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej.

Modlitwa rozpocznie się od złożeniu hołdu Matce Bożej, po którym wygłoszę przesłanie społeczne. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Bożej Opatrzności powierzymy wszystkie nasze osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę, z pokorą będziemy prosić o wyjednanie wszystkim łaski zdrowia i pomyślności.

Ze względu na aktualnie obowiązujące przepisy sanitarne, świat męski będzie reprezentowany w piekarskiej bazylice wyłącznie przez mężczyzn i młodzieńców z parafii dekanatu Piekary Śląskie oraz zaproszonych gości. Proszę wszystkich innych wiernych o pozostanie w domach i modlitewną łączność za pośrednictwem mediów. Uroczystość będą transmitowały m. in.: drogą satelitarną Telewizja Polonia, łącznością naziemną TVP Katowice, a także Radio eM i Polskie Radio Katowice.

W ramach bezpośredniego przygotowania do tej uroczystości zapraszam, razem z duszpasterzami piekarskiego sanktuarium, do przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem łącza internetowego; od czwartku 28 maja, codziennie o g. 18:00 W programie: Msza św., konferencja maryjna, Różaniec św., Litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz Apel Jasnogórski. Link do połączenia dostępny jest na powitalnej stronie internetowej sanktuarium. W sobotni wieczór – po zakończonym modlitewnym triduum – będzie miała miejsce tzw. godzina ewangelizacyjna, połączona z inscenizacją o biblijnej historii Józefa egipskiego oraz świadectwami wiary.”

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej archidiecezji, a konkretnie na sfinansowanie prac związanych z odnowieniem kurii i katedry – pomnika historii

 

W Gościu Niedzielnym - specjalny dodatek o Polakach ratujących żydów w czasie II Wojny Światowej

a także o tym: - czy górnośląski przemysł wydobywczy przetrwa kryzys spowodowany falą zachorowań wśród górników? oraz - jakie znaki poprzedzą paruzję?


Ogłoszenia parafialne 17.05.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Żyjemy wśród przeciwności, trudów i cierpień. Chrystus jednak nie pozostawił nas samych, obiecał zesłać Ducha Świętego. To właśnie Duch Święty wspiera nas w walce ze złem, uświęca w drodze przez życic i nadaje sens naszej ludzkiej egzystencji. Z wdzięcznością więc stańmy przed ołtarzem, gdzie mocą Ducha Świętego sprawujemy ofiarę Chrystusa i Kościoła oraz otrzymujemy dary potrzebne do życia chrześcijańskiego.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


Od tej niedzieli obowiązują nowe regulacje liczby wiernych przebywających w kościele do 1 os./10m2
u nas to
83 osoby we wskazanych kartkami miejscach uczestnictwa w liturgii lub katechezie.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to w niedzielę można odprawiać dodatkowe Msze w godzinach popołudniowych

W dzisiejszą niedzielę – dodatkowa Eucharystia o g. 15:00 jako dziękczynienie za świętego Jana Pawła II

 

Spotkania grup formacyjnych: w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 16:30 Karmelitański Zakon Świeckich; o 19:00 Katecheza mężczyzn; o 20:00 Krąg biblijny

 

Poniedziałek - modlitwa ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

- o 18:00 w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II msza w intencji jego czcicieli, natomiast o tej samej porze Pierwszy Program Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia wyemitują widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów.

 

Od poniedziałku do środy przypadają Dni Krzyżowe, ale ponieważ jeszcze nie można organizować procesji dlatego zachęcamy do modlitwy o urodzaje i prywatnego uczczenia krzyża.

 

Wtorek - przypada rocznica urodzin Ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca, a w czwartek imieniny. Pamiętajmy w modlitwie o pasterzu naszej Archidiecezji i Metropolii.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi przy zachowaniu aktualnych zasad sanitarnych (zakrystia ministrantów, kaplica św. Barbary, stare probostwo)

 

Piątek - rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego

 

Przyszła niedziela­ - przeżywana jest w Polsce jako Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, to także dzień modlitw za Kościół w Chinach, pamiętajmy o ciągle prześladowanych katolikach w tym kraju.

 

Wszystkie kolekty mszalne zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa do 24. maja przeznaczone są na utrzymanie parafii. Dziękujemy za dotychczasową troskę i wszelkie ofiary składane zarówno do skarbony na filarze, przynoszone na probostwo czy darowizny na cele kultu dokonywane przelewem bankowym na konto naszej parafii: 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259

 

W Gościu Niedzielnym o heroicznej decyzji Wojtyłów odnośnie urodzenia przyszłego papieża - niewiele brakowało, a Jan Paweł II by się nie urodził. A także: - jaką rolę odegrało miasto Wadowice w ukształtowaniu Jana Pawła II? - oraz reportaż z Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. W najnowszym „Małym Gościu” znajdziemy komiks prezentujący postać prymasa Stefana Wyszyńskiego. Historia wybitnego Polaka, który całe swoje życie poświęcił ojczyźnie i Kościołowi, przedstawiona w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie. Ponadto informujemy, że od 18 maja, na stronach gosc.pl, wiara.pl oraz radioem.pl dostępne będzie specjalne e-wydanie „Gościa” poświęcone św. Janowi Pawłowi II do pobrania za darmo.

 

Zaproszenia Od kilku lat kształtowała się piękna tradycja wspólnego świętowania Jubileuszy Małżeńskich w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W tym roku Msza Święta w intencji jubilatów będzie sprawowana przez Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca w Katedrze 24 maja 2020 r., o g. 12:00, jednak bez udziału małżonków. Zapraszamy do udziału w tej Mszy Świętej za pośrednictwem radia eM oraz transmisji internetowej z Katedry. Na wspólne świętowanie w Katedrze zapraszamy w przyszłym roku 23 maja 2021 r..

 

Ogłoszenia - Jutro rozpocznie się ósma edycja budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika. Na przedsięwzięcia zgłaszane do budżetu obywatelskiego zaplanowano ponad pięć milionów złotych. Prezydent miasta zachęca wszystkich rybniczan do zgłaszania swoich pomysłów. Nabór wniosków będzie trwał od 18.05 do 5.06. Szczegółowe informacje dostępne są na miejskiej stronie internetowej www.rybnik.eu.

 

- OHP w Rybniku prowadzi nabór do klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej dla Dorosłych, która przyjmuje młodzież od 14 roku życia. Zaprasza młodych ludzi, którzy mają kłopot z nauką lub chcą już uczyć się zawodu. Zaprasza na Kampus w Rybniku ul. Rudzka 13a, także tę młodzież, która będzie uczyć się w szkołach branżowych pomagających znaleźć praktykę u pracodawcy. Wszelkie informacje na stronie www.ohprybnik.pl


Ogłoszenia parafialne 10.05.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

W niedzielę — dzień zmartwychwstałego Chrystusa — gromadzimy się na Eucharystii, aby iść drogą jaką wskazał nam Zbawiciel, by słuchać Jego prawdy i czerpać z Niego życie. W ten sposób budujemy wspólnotę Kościoła i wypełniamy nasze powołanie. Bóg wezwał nas z ciemności do swego przedziwnego światła, byśmy swym życiem uświęcali ziemię. Przeprośmy za nasze grzechy, aby dostąpić przebaczenia i przez sakramentalne znaki dostrzec Boga, który w Chrystusie zbliża się do grzesznych ludzi.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


W dzisiejszą niedzielę - o g. 18:00 w kościele spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych (pojedynczo)

 

Codziennie po wieczornej mszy odmawiamy w kościele Litanię do Matki Bożej i Suplikacje, natomiast w zamian nabożeństw majowych zachęcamy do odmawiania rodzinnie w domach różańca o 20:30, przez internet można się codzienne łączyć z kapłanami naszej parafii modlącymi się w kaplicy na probostwie

 

Spotkania grup formacyjnych: wg zarządzenia Arcybiskupa z 4.05.br. możliwe są katechezy dla dorosłych, dlatego na początek przywracamy w środę o 19:00 Krąg biblijny; w czwartek o 19:00 Diakonię muzyczną;

 

Poniedziałek - modlitwa ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Środa – rozpoczyna się okres kultu fatimskiego w trzynaste dni miesiąca, dlatego o g. 18:00 Msza święta w intencji czcicieli Matki Boskiej Fatimskiej, natomiast na różaniec zapraszamy internetowo o g. 20:30

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi przy zachowaniu aktualnych zasad sanitarnych (zakrystia ministrantów, kaplica św. Barbary, stare probostwo)

Aktualne pozostaje ograniczenie liczby wiernych przebywających w kościele do 55 osób – po jednej osobie na każdą ławkę we wskazanych kartkami miejscach uczestnictwa w liturgii lub katechezie.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to w niedzielę możemy odprawiać dodatkowe Msze w godz. popołudniowych

 

Sobota - w katowickiej katedrze odbędą się święcenia kapłańskie trzech diakonów, którzy aktualnie rozpoczynają swoje zamknięte rekolekcje – kandydatów polecamy szczególnej modlitwie wiernych

 

Przyszła niedziela­ - będzie okazją do świętowania setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły (18.05.1920), z tej okazji zostanie odprawiona dodatkowa msza niedzielna o g. 15:00 jako dziękczynienie za życie i pontyfikat świętego Jana Pawła II. W miniony piątek zostały rozpoczęte procesy beatyfikacyjne jego rodziców Emilii i Karola Wojtyłów. Módlmy się o łaskę wyniesienia na ołtarze kolejnej pary małżeńskiej.

 

Wszystkie kolekty mszalne zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa do 24. maja przeznaczone są na utrzymanie parafii. Dziękujemy za dotychczasową troskę i wszelkie ofiary składane zarówno do skarbony na filarze, przynoszone na probostwo czy darowizny na cele kultu dokonywane przelewem bankowym na konto naszej parafii: 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259

 

W Gościu Niedzielnym - tron i ołtarz – czy to tylko władza świecka i duchowna? A ponadto: reportaż z sanktuarium św. Stanisława ze Szczepanowa, a o zagrożeniu niedoborami żywności z powodu suszy, wpływie koronawirusa na produkcję rolną oraz o braku wody mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi. Natomiast już za tydzień w „Małym Gościu” pierwszy w Polsce komiks poświęcony prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

 

Zaproszenia

Od kilku lat kształtowała się piękna tradycja wspólnego świętowania Jubileuszy Małżeńskich w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W tym roku Msza Święta w intencji jubilatów będzie sprawowana przez Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca w Katedrze 24 maja 2020 r., o g. 12:00, jednak bez udziału małżonków. Zapraszamy do udziału w tej Mszy Świętej za pośrednictwem radia eM oraz transmisji internetowej z Katedry. Na wspólne świętowanie w Katedrze zapraszamy w przyszłym roku 23 maja 2021 r..

 

Ogłoszenia

- Opublikowaną powieść historyczną Jana Krajczoka „Opowieści Chwałowickie” można będzie nabyć po dodruku za około trzy tygodnie. Serdecznie polecamy tą lekturę o naszych korzeniach i dziejach.

- Za tydzień rozpocznie się ósma edycja budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika. Na przedsięwzięcia zgłaszane do budżetu obywatelskiego zaplanowano ponad pięć milionów złotych. Prezydent miasta zachęca wszystkich rybniczan do zgłaszania swoich pomysłów. Nabór wniosków będzie trwał od 18.05 do 5.06. Szczegółowe informacje dostępne będą na miejskiej stronie internetowej www.rybnik.eu.


Ogłoszenia parafialne 03.05.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Chrystusa, który został ukrzyżowany, Bóg uczynił Panem i Mesjaszem. Jest On dlatego naszym Pasterzem i bramą prowadzącą do zbawienia. Dzisiaj, w niedzielę Dobrego Pasterza, mamy modlić się za kapłanów, których Chrystus powołał jako swoich pasterzy. Mamy także prosić, by nie zabrakło nigdy tych, którzy w imieniu Chrystusa będą głosić Ewangelię i uobecniać Jego ofiarę.
Wyznajmy przed Bogiem nasze winy i nawróćmy ślą do Chrystusa, Pasterza i Stróża naszych dusz.


Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

W tym tygodniu przypadają także kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

 

Wtorek o g. 19:00 msza w intencji członków Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

  

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – okolicznościowe nabożeństwo po rannej mszy św.

  

Codziennie po wieczornej mszy odmawiamy w kościele Litanię do Matki Bożej i Suplikacje, natomiast
w zamian nabożeństw majowych zachęcamy codziennie do odmawiania rodzinnie w domach różańca o 20:30, przez internet można się codziennie łączyć z kapłanami naszej parafii modlącymi się w kaplicy na probostwie

 

Przyszła niedziela - diakoni WŚSD rozpoczną rekolekcje przed święceniami prezbiteratu, które mają przyjąć w sobotę 16.05. br. w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

  

Planowana I Komunia Święta dzieci naszej parafii wstępnie została przeniesiona na 20.09. br. na g.10:00

  

Wszystkie kolekty mszalne zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa do odwołania przeznaczone są na utrzymanie parafii. Dziękujemy za dotychczasową troskę i wszelkie ofiary składane zarówno do skarbony na filarze, przynoszone na probostwo czy darowizny na cele kultu dokonywane przelewem bankowym na konto naszej parafii: 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259

  

W Gościu Niedzielnym - zdrowy i niezdrowy kult Maryi - czym jest i jak go odróżnić? A ponadto o ofiarnym wolontariacie zakonnic, zakonników oraz księży w Domach Pomocy Społecznej dotkniętych koronawirusem; oraz reportaż o amerykańskiej Częstochowie – najpopularniejszym polonijnym sanktuarium oraz największym polskim cmentarzu w Stanach

  

Ogłoszenia  

Opowieści Chwałowickie – Jana Krajczoka – pierwsza powieść historyczna o naszej rybnickiej ojcowiźnie ukazała się drukiem i jest do nabycia w kancelarii na probostwie, a dzisiaj sam autor umożliwi jej nabycie po mszach niedzielnych w kaplicy św. Barbary naszego Sanktuarium (cena 29 zł) – z ewentualną dedykacją.


MODLITWA DO MATKI BOSKIEJ PIEKARSKIEJ - LEKARKI

O Maryjo, Matko Przedziwna, czczona w Piekarach jako Lekarka Chorych.

Ty rozumiesz nasze potrzeby i pochylasz się nad każdym ludzkim bólem.

Również w piekarskim sanktuarium wypraszasz u Syna liczne uzdrowienia.

Polecamy Ci wszystkich, którzy cierpią i błagamy o zatrzymanie panującej epidemii.

Weź w opiekę nasze rodziny, parafie, ojczyznę i świat.

Wyjednaj łaskę przemiany zatwardziałych serc

i doprowadź je do szczerej pokuty i nawrócenia.

Głęboko wierzymy, że twój Syn wciąż uzdrawia,

tak jak kiedyś w czasie swej wędrówki przez Palestynę,

gdy przynoszono do Niego wielu chorych, ślepych, głuchych, kalekich i trędowatych.

Dzięki Twemu wstawiennictwu już przed wiekami zachowane od zarazy zostały rzesze wiernych.

Polecając się Twej przemożnej opiece proszę Cię, Maryjo, wyproś zdrowie również dla mnie.  

Wiesz, jak bardzo pragnę tej łaski. Wierzę, że Twój Syn może mnie uzdrowić.

Powierzam się Jemu przez Twoje macierzyńskie Serce

i proszę o uleczenie mojej duszy i ciała.

Bądź uwielbiony, Panie Jezu, w swej mocy i miłosierdziu.

Bądź wysławiona, Matko Boża – Lekarko Chorych z Piekar. Amen.


Ogłoszenia parafialne 26.04.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Zmartwychwstały Chrystus obecny jest w Kościele, gdy sprawujemy tajemnicę Mszy św. To On sam przemawia do nas i wyjaśnia nam Pisma. To Jego poznajemy po łamaniu chleba. Z wiarą więc przystąpmy do tego ołtarza, by słuchać słów Boga i spożywać Ciało Chrystusa.
Zostaliśmy wykupieni od zła drogocenną Krwią Chrystusa. Przeprośmy teraz za nasze grzechy, aby w nas objawiła się oczyszczająca moc ofiary Zbawiciela.


W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego w ramach którego zapraszamy przez internet o g. 19:30 na konferencję w ramach tzw. Kręgu Biblijnego

Wtorek przez internet o g. 19:00 konferencja Franciszka Kucharczaka oraz modlitwa uwielbienia prowadzona przez Wspólnotę Jezusa Miłosiernego

Środa obchodzona jest jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Czwartek przez internet o g. 19:00 modlitwa o uzdrowienie prowadzona przez diakonię muzyczną

W tym tygodniu przypadają pierwsze piątek i sobota miesiąca – okolicznościowe nabożeństwa po mszach

Piątek rozpoczynamy miesiąc maj, po mszach wieczornych będziemy codziennie odmawiać litanię do Matki Bożej i śpiewać Suplikacje o deszcz i o ustanie epidemii, zamiast tradycyjnych nabożeństw majowych gorąco zapraszamy przez internet do wspólnej rodzinnej modlitwy różańcowej w domach o 20:30  

W piątek - przez internet zapraszamy na wielkanocne nabożeństwo Drogi Światła - Via Lucis o g. 18:00

Sobota przez internet o g. 19:15 na wieczór uwielbienia prowadzony z naszej kaplicy na probostwie

Sobota – jest w tym roku obchodzona w polskim kalendarzu liturgicznym jako Uroczystość Najświętsze Maryi Panny Królowej Polski głównej patronki Polski – z tej okazji tradycyjna Msza w intencji Ojczyzny w naszym Sanktuarium będzie sprawowana wyjątkowo w sobotę 2.05. o g. 10:00

Przyszła niedziela­ Dobrego Pasterza obchodzona jest jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Wszystkie kolekty mszalne zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa do odwołania przeznaczone są na utrzymanie parafii. Dziękujemy za dotychczasową troskę i wszelkie ofiary składane zarówno do skarbony na filarze, przynoszone na probostwo czy darowizny na cele kultu dokonywane przelewem bankowym na konto naszej parafii: 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259

W Gościu Niedzielnym polecamy artykuł Jakuba Jałowiczora pt. „Niewinny” którego bohaterem jest australijski kardynał Georg Pell, - który spędził ponad 13 miesięcy w ciężkim więzieniu zanim sąd oczyścił go z zarzutu pedofilii. Ponadto artykuły o Katarzynie ze Sieny, patronce Europy, świętej która doradzała papieżom; oraz o tym dlaczego w rozpoczynającym się tygodniu biblijnym warto wrócić do lektury Pisma Świętego

Ogłoszenia

Opowieści Chwałowickie – Jana Krajczoka – pierwsza powieść historyczna o naszej rybnickiej ojcowiźnie ukazała się drukiem i jest do nabycia w kancelarii na probostwie, a za tydzień sam autor umożliwi jej nabycie po mszach niedzielnych w kaplicy św. Barbary naszego Sanktuarium (cena 29 zł)


Zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa dla Wiernych Archidiecezji Katowickiej z 17.04.br.

przypomina się, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana
i obowiązuje aż do odwołania
.

Jednocześnie przywraca się w kościołach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej celebrowanie w niedziele i dni powszednie Mszy św. według stałego harmonogramu. Zaleca się, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św., z zachowaniem zasady wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2;
{ w naszym sanktuarium jest to konkretnie 55 osób – po jednej osobie na każdą ławkę }

W związku z tym, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni przestrzeni kościoła.

Zaleca się usilnie przyjmowanie Komunii św. na rękę. Podczas tego obrzędu wierni powinni odsłaniać sobie twarz w taki sposób, aby nie dotykać zewnętrznej części maski.


Ogłoszenia parafialne 19.04.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Duch Święty został zesłany Apostołom na odpuszczenie grzechów! Szczęśliwi ci, którzy Go doświadczyli.
Nie widzieli, a uwierzyli i doznali miłosierdzia. Szczęśliwi ci, którzy zmagając się ze swoją słabością, niewiarą, nieufnością wobec Boga, zdecydowali się bardziej zaufać Jego słowu niż własnym wątpliwościom. Szczęśliwi ci, którzy nie zadowolili się opowiadaniem innych i zapragnęli spotkać Go osobiście. Panie, spraw, by słowo Twojego miłosierdzia było mocniejsze niż nasze ciemności, niż nasza obojętność.


Dziś w uroczystość odpustową Wspólnoty Jezusa Miłosiernego zapraszamy na internetową transmisję mszy sprawowanej w intencji jej członków o g. 14:00, a po niej na Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Dzisiejszą niedziela jest Świętem Miłosierdzia Bożego, którym rozpoczynamy obchód Tygodnia Miłosierdzia.

Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc będzie przewodniczył Mszy św. w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o g. 12:00. W liturgii można uczestniczyć dzięki transmisji Radia eM oraz internetowej na kanale Youtubowym parafii katedralnej.

W tygodniu miłosierdzia uruchomiona zostaje platforma internetowa www.dobrodaj.pl, której zadaniem będzie łączenie wolontariuszy z potrzebującymi. Chcemy poprzez tę aplikację wesprzeć naszych seniorów dostarczając do ich domów kilka tysięcy maseczek we współpracy ze Śląską Chorągwią Związku Harcerstwa Polskiego. Wystarczy zalogować się na platformie lub wysłać sms o treści „pomoc” na numer 533 144 898. Patronem medialnym są: Gość Niedzielny i Radio eM. Dobroci Waszych serc polecamy wsparcie działań Caritas Archidiecezji Katowickiej przekazując ofiarę na jej konto nr 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem „Pomagam Caritas

Przy okazji dziękujemy za ofiary składane do skarbony na filarze, przynoszone na probostwo czy przelewy bankowe jako darowizny na cele kultu na konto naszej parafii: 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259

Możemy też zatroszczyć się o potrzeby Ks. Jacka w naszym Domu Rekolekcyjnym Emaus w Koniakowie, który z powodu niemożności prowadzenia rekolekcji pozostaje bez środków swojego utrzymania. Pomocy można udzielić na konto 80 1240 4357 1111 0010 2995 1542 podając w tytule darowizny dopisek KANAAN

Od poniedziałku obowiązują w Polsce nowe zasady sanitarne, w kontekście których Ks. Arcybiskup wydał nowe zarządzenie dla wiernych naszej Archidiecezji, które przytaczamy poniże wraz z uzupełnieniami:

   1. Obowiązują nadal poprzednio wydane akty prawne Metropolity Katowickiego w Zarządzeniu z 25.03. br.
– z wyjątkiem poniższego, które wchodzi w życie od poniedziałku 20 kwietnia br.:

   a. przywracamy w kościołach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej celebrowanie w niedziele i dni powszednie Mszy św. według stałego harmonogramu. Zaleca się, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św., z zachowaniem zasady wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2;
{ w naszym sanktuarium jest to konkretnie 55 osób – po jednej osobie na każdą ławkę }

   b. w związku z tym, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni przestrzeni kościoła. Troska o przestrzeganie wymienionych norm sanitarnych spoczywa na proboszczu / administratorze parafii.

   2. Przypominam, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Zachęcamy więc wiernych do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw, w tym do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20:30. Prośmy wspólnie o ustanie pandemii. Rozmodlona rodzina – razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. lub nabożeństwie – staje domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła.

   3. Msze święte związane z udzielaniem sakramentów świętych (chrzest, małżeństwo) i pogrzebowe winny być od 20.04.br. sprawowane z uwzględnieniem obowiązujących przepisów państwowych (wskazana liczba uczestników, obowiązujące zasady sanitarno-higieniczne: zasłanianie ust i nosa, odległość 2 metrów między uczestnikami).

   4. W zależności od warunków miejscowych pogrzeb można urządzić w jednej z dwóch form:

   a. obrzęd pogrzebu na cmentarzu i potem (względnie w ustalonej godzinie)Msza św. żałobna w kościele z udziałem odpowiedniej liczby wiernych;

   b. Msza św. pogrzebowa w kościele z trumną z udziałem odpowiedniej liczby wiernych i potem przemieszczenie się (nie kondukt!) na cmentarz i obrzęd pogrzebania.

   5. Zaleca się usilnie przyjmowanie Komunii św. na rękę. Podczas tego obrzędu wierni powinni odsłaniać sobie twarz w taki sposób, aby nie dotykać zewnętrznej części maski.

W Piątek - zapraszamy na transmisję wielkanocnego nabożeństwa Drogi Światła - Via Lucis o g. 18:00

Sobota - to święto św. Marka Ewangelisty, kiedy szczególnie modlimy się o urodzaje i Boże błogosławieństwo w pracy; prośmy szczególnie dla rolników o ochronę przed panującą w tym roku suszą i jej skutkami

Przyszła niedziela­ - rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Biblijny – zachęcamy do intensywniejszej lektury Biblii.


Ogłoszenia parafialne 12.04.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Najpierw cisza sobotniego poranka, kiedy to Jezus zstępuje do otchłani, dalej wigilijne nocne czuwanie, aż po radość płynącą z paschalnego światła... Jezus zmartwychwstał! Ostatnie słowo należy do życia, do miłości, do Jezusa. Przez chrzest należymy do Niego, a więc nosimy w sobie Jego życie, całą Jego historię, Jego drogę. Niech ta noc paschalna sprawi, że staniemy się świadkami zmartwychwstałego Pana! Nieśmy Jego światło wszędzie tam, gdzie panuje ciemność, nadzieję tam, gdzie czai się rozpacz, i miłość tam, gdzie wciąż jeszcze do głosu dochodzi nienawiść. Jezus żyje! Ostatnie słowo należy do Niego.


Życzymy Wam wszystkim ZMARTWYCHWSTANIA w CHRYSTUSIE do nowego życia!

Dziękujemy za wszystkie życzenia, pozdrowienia oraz wyrazy jedności i życzliwości.

 

NA PODSTAWIE ZARZĄDZENIA ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO OD 25.03. DO ODWOŁANIA LITURGIA EUCHARYSTYCZNA BĘDZIE SPRAWOWANA BEZ UDZIAŁU WIERNYCH

Z tego powodu zdecydowaliśmy przesunąć terminy wszystkich mszy w tygodniu i w niedzielę

na jedną porę jako transmitowaną koncelebrę wszystkich intencji danego dnia.

Jeśli ktoś bardzo pragnie bliskości Jezusa, to kościół pozostaje codziennie otwarty od 8:00 do 17:30

W razie zaistnienia szczególnych problemów jako duszpasterze jesteśmy do dyspozycji parafian telefonicznie pod nr parafialnym 32/4329710; Ks. Grzegorz 605301709; Ks. Adrian 664740775; Ks. Krzysztof 668781764

 

Transmisje internetowe realizowane w naszej parafii (zobacz: www.teresachwalowice.pl => FB):

z naszego Sanktuarium Mszy wieczornej w tygodniu; w sobotę o 8:00; w NIEDZIELĘ o 10:30

oraz MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ z domowej kaplicy każdego dnia o g. 20:30; a także

inne nabożeństwa i wspólne modlitwy, o których będziemy informować na bieżąco przez internet.

 

W dzisiejszą niedzielę - zapraszamy na Nieszpory Wielkanocne kończące obchody Triduum Paschalnego oraz trwającą Nowennę do Miłosierdzia Bożego - codzienna transmisja o g. 15:00

 

Jutro - w drugi dzień świąt tak samo jak dziś transmisja mszy koncelebrowanej o g. 10:30, a bezpośrednio po niej nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus

 

Piątek - zapraszamy na nabożeństwo wielkanocne VIA LUCIS – Droga Światła o g. 18:00

 

Przyszła niedziela­to Święto Miłosierdzia Bożego u nas obchodzone jako święto patronalne Wspólnoty Jezusa Miłosiernego, z tej okazji dodatkowa transmisja mszy dla wspólnoty o g. 14:00, a po niej Koronka do Bożego Miłosierdzia

 

Kolekta: Bóg zapłać za ofiary składane do skarbony na filarze; Wobec niemożności Waszego bezpośredniego uczestnictwa w Eucharystii dziękujemy za wszelkie ofiary przekazywane także przelewami bankowymi jako darowizny na cele kultu na konto 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259

 

Możemy też zatroszczyć się o potrzeby Ks. Jacka w naszym Domu Rekolekcyjnym Emaus w Koniakowie, który z powodu niemożności prowadzenia rekolekcji pozostaje bez środków swojego utrzymania. Pomocy można udzielić na konto 80 1240 4357 1111 0010 2995 1542 podając w tytule darowizny dopisek KANAAN

 

Wierni Archidiecezji Katowickiej podejmują dzieło ZAKUPU RESPIRATORÓW i środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach i Szpitala św. Józefa w Mikołowie za pośrednictwem konta Caritas Archidiecezji Katowickiej: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z tytułem wpłaty ofiara-koronawirus

 

Gość Niedzielny wyjątkowo w tym tygodniu kolporterzy dostarczyli do parafii numer paschalny. Jest to wydanie obejmujące dwie niedziele – Niedzielę Zmartwychwstania oraz Miłosierdzia Bożego (nr 15-16). Numer ten ukazał się bez dodatków diecezjalnych, których drukowanie jest obecnie niemożliwe. Cena nie uległa zmianie i wynosi 6 zł. Dostarczony został także majowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”. Czasopisma są dostępne w kościołach, aby umożliwić zakup przychodzącym do świątyni na indywidualną modlitwę. Ponadto możliwe jest nabycie ich w normalnych punktach sprzedaży prasy, w prenumeracie i jako tzw. e-wydanie, czyli w wersji elektronicznej.


Ogłoszenia parafialne 05.04.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Bóg każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie”. Warto z takim nastawieniem, do którego zachęca Izajasz, podejść do lektury tekstów Niedzieli Palmowej. Słuchać, widzieć obrazy, które pojawiają się w wyobraźni. W ten sposób podążać za Jezusem, by móc przeżyć Jego Ewangelię taką, jaką dzisiaj objawia. Po prostu być z Panem w Jego drodze.

Kolekta: Wobec niemożności bezpośredniego uczestnictwa w Eucharystii dziękujemy za wszelkie ofiary przekazywane przelewem bankowym jako darowizny na cele kultu (74 1240 4357 1111 0000 5313 2259)


Wierni Archidiecezji Katowickiej podejmują dzieło ZAKUPU RESPIRATORÓW i środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach i Szpitala św. Józefa w Mikołowie za pośrednictwem konta Caritas Archidiecezji Katowickiej:

96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z tytułem wpłaty ofiara-koronawirus

 

NA PODSTAWIE ZARZĄDZENIA ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO OD 25.03.2020 DO ODWOŁANIA LITURGIA EUCHARYSTYCZNA BĘDZIE SPRAWOWANA BEZ UDZIAŁU WIERNYCH

Z tego powodu zdecydowaliśmy przesunąć terminy wszystkich mszy w tygodniu i w niedzielę

na jedną porę jako transmitowaną koncelebrę wszystkich intencji danego dnia.

Jeśli ktoś bardzo pragnie bliskości Jezusa, to kościół pozostaje codziennie otwarty od 8:00 do 17:30

W razie zaistnienia szczególnych problemów jako duszpasterze jesteśmy do dyspozycji parafian telefonicznie pod nr parafialnym 32/4329710; Ks. Grzegorz 605301709; Ks. Adrian 664740775; Ks. Krzysztof 668781764

 

Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, w tym dniu przypada Światowy Dzień Młodzieży. Z tej okazji Ks. Arcybiskup będzie sprawował liturgię w katowickiej katedrze o g. 14:00, a młodych zachęcamy do udziału w transmisji internetowej oraz w Radiu eM 107,6 FM

 

Transmisje internetowe realizowane w naszej parafii (zobacz: www.teresachwalowice.pl > FB):

z naszego Sanktuarium Mszy wieczornej w tygodniu; w sobotę o 8:00; w NIEDZIELĘ o 10:30

oraz MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ z domowej kaplicy każdego dnia o g. 20:30; a także

w Niedzielę Palmową o 16:00 GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym

w Wielką Środę o 17:00 NABOŻEŃSTWO POKUTNE

od Wielkiego Piątku do Święta Miłosierdzia Bożego o 15:00 NOWENNA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o 9:00 CIEMNA JUTRZNIA

w Wielki Piątek o 15:00 DROGA KRZYŻOWA

 

oraz CELEBRACJE MISTERIUM PASCHALNEGO w kościele:

w Wielki Czwartek o 18:00 MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

w Wielki Piątek o 18:00 CEREMONIE MĘKI PAŃSKIEJ

w sobotę o 21:00 LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

Zachęcamy do rodzinnego przeżywania Triduum Paschalnego w domach wg podanych na naszej stronie propozycji Rytuału Rodzinnego oraz wskazań Listu Pasterskiego Ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca

 

Przyszła niedziela to Uroczystość Wielkanocy.

W pierwsze i drugie święto transmisja mszy koncelebrowanej z naszego sanktuarium o 10:30.

Życzymy Wam wszystkim ZMARTWYCHWSTANIA w CHRYSTUSIE do nowego życia!

 

Gość Niedzielny wyjątkowo w przyszłym tygodniu kolporterzy dostarczą do parafii numer paschalny. Będzie to wydanie obejmujące dwie niedziele – Niedzielę Zmartwychwstania oraz Miłosierdzia Bożego (nr 15-16). Numer ten ukaże się bez dodatków diecezjalnych, których drukowanie jest obecnie niemożliwe. Cena nie ulega zmianie i wynosi 6 zł. Dostarczony zostanie także majowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”. Czasopisma będą dostępne w kościołach, aby umożliwić zakup przychodzącym do świątyni na indywidualną modlitwę. Ponadto możliwe jest nabycie w punktach sprzedaży prasy, w prenumeracie i jako e-wydanie.

 

Ogłoszenia

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak zaprasza na wyjątkowy koncert-online „Miserere mei Deus w noc Wielkiego Piątku o godzinie 23.00. Zabrzmi słynne Miserere Gregorio Alegriego oraz program przygotowany specjalnie na to wydarzenia. Zespół chce być obecny w Państwa domach poprzez transmisję tego wydarzenia na Youtubie oraz na Facebooku. Zapraszamy do subskrybowania kanału Zespołu na Youtubie oraz polubienia profilu Cameraty Silesii na Facebook’u, gdzie znajdą Państwo najnowsze informacje oraz nagrania Zespołu.


Ogłoszenia parafialne 29.03.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Znak wskrzeszenia Łazarza staje się w pełni zrozumiały dopiero w dniu zmartwychwstania Chrystusa. Wtedy okazuje się, że tryumf nad śmiercią jest ostateczny. Teraz Jezus, stojąc przy grobie Łazarza, płacze, bo Jego przyjaciel wszedł w to najstraszniejsze doświadczenie ludzkości. Miłość każe jednak pójść dalej, dlatego Pan budzi go do życia raz jeszcze. 'Udzielę wam ducha mego po to, byście ożyli'. Życie nie ma końca i tej właśnie nadziei próbujemy się dzisiaj uchwycić.

Umiłowani wielkie Bóg zapłać za współodpowiedzialność i troskę, jaką okazujecie na rzecz naszego kościoła dokonując darowizn na konto naszej parafii (74 1240 4357 1111 0000 5313 2259) lub przekazując je osobiście.

Bądźmy wrażliwi na bliźnich, bo potrzebujących wokół nas będzie przybywało. Pomagajmy sobie wzajemnie!


Diametralnie zmieniło się nasze życie, ale dla dobra wszystkich bądźmy posłuszni i ZOSTAŃMY W DOMACH

W całkowicie nowych okolicznościach na łączach internetu chcemy jako duszpasterze być z Wami i dla Was.

W razie zaistnienia szczególnych problemów jako duszpasterze jesteśmy do dyspozycji parafian telefonicznie pod nr parafialnym 32/4329710; Ks.Grzegorz 605301709; Ks.Adrian 664740775; Ks.Krzysztof 668781764

Jeśli ktoś bardzo pragnie bliskości Jezusa, to kościół pozostaje codziennie otwarty od 8:00 do 17:30

 

Na podstawie zarządzenia Arcybiskupa Katowickiego od 25.03.2020 r. do odwołania Liturgia Eucharystyczna będzie sprawowana bez udziału wiernych. Z tego powodu zdecydowaliśmy przesunąć terminy wszystkich mszy w tygodniu i w niedzielę na jedną porę jako transmitowaną koncelebrę wszystkich intencji danego dnia.

 

TRANSMISJE na które można wejść przez naszą stronę parafialną mają miejsce w następujących terminach:

- MSZE z Sanktuarium od pon do czw o 18:00; w piątek o 17:00, w sobotę o 8:00, w NIEDZIELĘ o 10:30

oraz MODLITWA RÓŻAŃCOWA z domowej kaplicy każdego dnia o g. 20:30 (dzwony o 20:15), a ponadto:

Droga Krzyżowa dla dzieci w czwartek o 16:30DROGA KRZYŻOWA za zmarłych w piątek o 18:00

GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 16:00; archiwum transmisji znajdziemy w GALERII

W tym tygodniu po mszach odprawimy tradycyjne nabożeństwa w poniedziałek ku czci naszej patronki; w czwartek o powołania, w piątek do Najśw. Serca Pana Jezusa i w sobotę do Niepokalanego Serca Maryi

 

Przyszła niedziela­ to Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, w tym dniu przypada Światowy Dzień Młodzieży. Z tej okazji Ks. Arcybiskup będzie sprawował liturgię w katowickiej katedrze o g. 14:00, a młodych zachęcamy do udziału w transmisji internetowej oraz w Radiu eM 107,6

 

Czasowo został wstrzymany parafialny kolportaż Gościa Niedzielnego. Bieżące wydanie tygodnika w wersji drukowanej można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy (kioski, saloniki prasowe, stacje benzynowe itp.). Polecana jest także prenumerata pocztowa www.igomedia.pl/Zamowprenumerate lub pod tel.

32 608 80 83 oraz wersja internetowa na e.gosc.pl

 

Zachęcamy do uważnej lektury dokumentów Kościoła na stronach Stolicy Apostolskiej, Konferencji Episkopatu Polski, eKAI, Archidiecezji Katowickiej i naszej strony parafialnej. A niniejszym informujemy:

 

O UZYSKANIU PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCAJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ

w wyjaśnieniu Ks. dr hab. Jacka Kempy WTUŚ

Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 960 przedstawia naukę Kościoła o konieczności spowiedzi: „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami”. Kościół wskazuje taki sposób uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich w wyjątkowej sytuacji niemożności wyspowiadania się. Jest nim wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się.  Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1452) opisując doskonały żal za grzechy stwierdza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. Nauka ta opiera się na orzeczeniu Soboru Trydenckiego, który w nauce o sakramencie pokuty uczy o skrusze, czyli o żalu doskonałym: „…chociaż zdarza się, iż skrucha ta jest niekiedy dzięki miłości doskonała i pojednuje z Bogiem zanim jeszcze sakrament zostanie przyjęty, niemniej jednak pojednania tego nie należy przypisywać samej skrusze bez zawartego w niej pragnienia sakramentu” (rozdz. 4). Nauka ta należy do Tradycji Kościoła. Nie umniejsza ona w żaden sposób wagi sakramentu pokuty. Wręcz przeciwnie, pokazuje jego wartość: do otrzymania przebaczenia wszystkich grzechów w takiej wyjątkowej sytuacji potrzebny jest nie tylko żal doskonały, ale też pragnienie spowiedzi. W przyszłości wyrazi się ono ostatecznie w czynie: w akcie spowiedzi, gdy miną nieusuwalne przeszkody.  Przy przypomnieniu tej ostatniej zasady, kierującej uwagę ku przyszłej spowiedzi, należy pamiętać, że osoba żałująca za swoje grzechy i pragnąca spowiedzi już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób sakramentalny lub duchowy). Co do zachowania zwykłych warunków spowiedzi wypada przypomnieć, że szczery i doskonały żal za grzechy zakłada realizację wszystkich pozostałych warunków: rachunku sumienia, postanowienia poprawy, zadośćuczynienia. Ponieważ ten ostatni nie wiąże się w tym przypadku z obligatoryjną pokutą nakładaną przez spowiednika, to można zakładać, że dobrowolna pokuta będzie owocna, ale jej kształt pozostaje w gestii osoby jednającej się z Bogiem.


Ogłoszenia parafialne 22.03.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Bóg patrzy inaczej niż człowiek. Nie zatrzymuje się na tym, co widoczne dla oczu, ale widzi ludzkie wnętrze, ludzkie serce. Bóg widzi w ciemności, bo sam jest Światłem. W końcu Bóg przywraca wzrok temu, który nie widział od urodzenia, stwarza go na nowo dla Światła. Okazuje się jednak, że można mając oczy, niczego nie dostrzegać. I ten rodzaj ślepoty piętnuje dzisiaj Ewangelia.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji. Bóg zapłać za złożone dary.


Realizując zarządzenia ogłoszonego w Polsce stanu epidemii stosujemy się do dyspensy Ks. Arcybiskupa, która zwalnia wszystkich wiernych naszej Archidiecezji z niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w świątyni, sugerując skorzystanie z licznych transmisji niedzielnej liturgii w radiu i telewizji. Stworzyliśmy także taką możliwość internetowego łączenia się z naszym Sanktuarium na żywo z naszej strony parafialnej. Możemy doświadczyć duchowej jedności w ramach CODZIENNEJ EUCHARYSTII w naszym kościele parafialnym od poniedziałku do czwartku o g. 18:00; w piątek o g. 17:00; w sobotę o g. 8:00 i w niedzielę o g. 10:30

oraz MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ codziennie o g. 20:30 w naszej domowej kaplicy, a ponadto

Drogi Krzyżowej dla dzieci w czwartki o g. 16:30; DROGI KRZYŻOWEJ dla dorosłych w piątki o g. 18:00

GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym w niedziele o 16:00

 

Przypominamy, że w celebracji Mszy w kościele uczestniczą zasadniczo „zamawiający” intencję w zgromadzeniu nie przekraczającym 50 osób, a obligatoryjnie Komunię św. przyjmujemy do rąk.

 

Ponadto informujemy, że przez cały dzień kościół pozostaje OTWARTY i trwa ADORACJA Najświętszego Sakramentu, a kapłani służą Sakramentem POJEDNANIA i POKUTY. Chorym zanosimy Eucharystię jako wiatyk tylko w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci (stanu agonii).

 

W razie zaistnienia szczególnych problemów jako duszpasterze jesteśmy do dyspozycji parafian telefonicznie pod nr parafialnym 32/4329710; Ks. Grzegorz 605301709; Ks. Adrian 664740775; Ks. Krzysztof 668781764

 

Zwracamy uwagę, aby informacje o prawnych rozporządzeniach dotyczących praktyk religijnych czerpać jedynie z oficjalnych źródeł kościelnych, którymi są portale Stolicy Apostolskiej, Konferencji Episkopatu Polski oraz Archidiecezji Katowickiej, do których linki znajdziemy na naszej stronie parafialnej.

 

Rada Parafialna zasugerowała możliwość wsparcia utrzymania kościoła drogą elektronicznych przelewów na konto parafii: 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259 z tytułem darowizna na cele kultu (możliwość odpisu od podatku). Bóg zapłać za troskę i życzliwość. Jak co roku można także zdecydować w deklaracji podatkowej o przekazaniu 1% swojego podatku na rzecz naszej parafii za pośrednictwem Stowarzyszenia Katolickiej Wspólnoty Emmanuel KRS 0000003534 ze wskazaniem na dom formacyjny TERESA w Chwałowicach

 

Apostolstwo Chorych w obecnej trudnej sytuacji włączyło się w towarzyszenie osobom starszym i chorym poprzez rozmowy telefoniczne udostępniając obecny (służbowy) numer telefonu: 600 767 873.

 

Caritas jak co roku rozprowadza świąteczne paschaliki w cenie 6 zł – dostępne na stojaku z prasą.

 

Redakcja „Gościa Niedzielnego” informuje, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w naszym kraju, od nr. 12/2020 (z datą 22 marca 2020 r.) zostaje czasowo wstrzymany kolportaż parafialny tygodnika. Bieżące wydanie „Gościa Niedzielnego” w wersji drukowanej będzie można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy (kioski, saloniki prasowe, stacje benzynowe itp.). Jednocześnie przypomina o możliwości skorzystania z prenumeraty pocztowej. Szczegóły na www.igomedia.pl/Zamowprenumerate lub pod nr. tel. 32 608 80 83. Pragnie również zachęcić do skorzystania z darmowego, elektronicznego wydania „Gościa Niedzielnego” nr 12/2020. Szczegóły na e.gosc.pl w zakładce Instrukcja. Kompletne wydanie 12. numeru „Gościa” - z dodatkami diecezjalnymi - będzie też dostępne w formacie PDF - do ściągnięcia i wydrukowania w domu - na stronie gosc.pl. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, by „Gość Niedzielny” mógł trafić do starszych czytelników, którzy nie korzystają z komputerów czy urządzeń mobilnych.

 

Kuria Metropolitalna w Katowicach informuje, że działalność duszpasterska Wojciecha Grzesiaka, deklarującego się jako duchowny Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce, nie jest wykonywana w imieniu archidiecezji katowickiej i nie ma z nią żadnego związku. Posługi o charakterze religijnym proponowane przez Wojciecha Grzesiaka nie są głoszeniem Słowa Bożego i sprawowaniem sakramentów w rozumieniu Kościoła rzymskokatolickiego. Katolicki Kościół Narodowy został wpisany do rejestru kościołów i związków wyznaniowych w Polsce prowadzonego przez MSWiA 27 czerwca 2014 r. Katolicki Kościół Narodowy nie przynależy do Polskiej Rady Ekumenicznej.


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42