Komunikat Metropolity Katowickiego 30.07.2020 r.


Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
1. W związku z zaistniałą sytuacją powodziową na Podkarpaciu, zwróciłem się do Was z prośbą o duchowe i materialne wsparcie tych, których domy i gospodarstwa rolne ucierpiały najbardziej. Po przeprowadzonej w niedzielę 5 lipca przed kościołami naszej archidiecezji zbiórce zebrano kwotę 656 240 zł. Pieniądze te po połowie zasiliły konta Caritas archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej, udzielających pomocy tamtejszym poszkodowanym.
Chciałbym serdecznie podziękować Wam za każdy złożony dar materialny, będący konkretnym gestem solidarności i miłości bliźniego. Z serca płynące „Bóg zapłać” za zrozumienie i szczególną mobilizację. W przypadku poszkodowanych przez wodę zawsze niezbędna jest błyskawiczna i konkretna interwencja, która tym razem także dzięki Waszej hojności mogła się urzeczywistnić.


2. Już za dwa tygodnie przedstawicielki kobiet i dziewcząt spotkają się w piekarskiej bazylice, aby oddać cześć Maryi, Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Niestety, obecna sytuacja epidemiczna nadal nie pozwala nam przeżyć pielgrzymki w tradycyjnym kształcie, w plenerze na piekarskim wzgórzu. Dlatego też cały żeński świat i rodziny naszej archidiecezji zapraszam do modlitewnej jedności przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej za pośrednictwem mediów.
Naszą modlitwę rozpoczniemy w niedzielę 16 sierpnia o godz. 10. Po złożeniu hołdu Matce Bożej wysłuchamy przesłania społecznego. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Jan Romeo Pawłowski, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Bożej Opatrzności powierzymy wszystkie nasze osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie zaś chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę z pokorą będziemy prosić o dar zdrowia i pomyślności.
Uroczystość będą transmitowały m. in.: drogą satelitarną Telewizja Polonia, łącznością naziemną TVP Katowice, a także Radio eM i PR Katowice. W ramach bezpośredniego przygotowania do tej uroczystości od czwartku 13 sierpnia w imieniu duszpasterzy Piekarskiego Sanktuarium zapraszam do przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem łącza internetowego, codziennie od godz. 18. W programie: Msza św., konferencja maryjna, różaniec św., litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz Apel Jasnogórski. Link do połączenia dostępny jest na powitalnej stronie internetowej Sanktuarium.

Bracia i Siostry!
W tym roku w sposób szczególny jako społeczeństwo musimy stawiać czoła wielu wyzwaniom i trudnościom. Świadomość, że w problemach nie jesteśmy sami i, że możemy wspomagać siebie nawzajem, napawa nadzieją na przyszłość. Niech słowa samego Chrystusa, że „wszystko cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40), będą dla nas wszystkich najlepszą nagrodą i podziękowaniem.
Wobec wciąż aktualnego zagrożenia epidemicznego w dalszym ciągu apeluję o odpowiedzialne przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych, szczególnie o zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.
Na czas trwających urlopów i wypoczynku zapewniam o pamięci w modlitwie, szczególnie podczas Eucharystii, i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.


† Wiktor Skworc ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 30 lipca 2020 r.  VA I – 64/20


Propozycje dla młodych i najmłodszych na wakacje

Ruch Dzieci Maryi przy współpracy z kilkoma innymi ruchami i stowarzyszeniami przygotowuje projekt formacyjny zakładający aktywizację dzieci i ich rodzin „Holyweek. Rodzinne Rekolekcje”. W dn. 26.07–2.08 na stronie www.holyweek.pl ukażą się – podzielone na poszczególne części dnia – rozważania słowa Bożego, komentarze do części liturgii mszalnej, propozycje kreatywnych zadań wykonywanych w rodzinie oraz zachęty do wspólnej rodzinnej modlitwy. W filmach wykorzystanych w projekcie pojawią się rodziny z dziećmi, animatorzy poszczególnych wspólnot i księża. Propozycja – w różnych swoich punktach – będzie adresowana zarówno do dzieci, młodzieży, jak i całych rodzin.

 

Duszpasterstwo ministrantów zaprasza do udziału w konkursach i spotkaniach formacyjnych. W każdą sobotę sierpnia od godz. 19 za pośrednictwem YouTube (kanał: Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej) proponowane będą konkursy liturgiczne prowadzone przez redakcję strony DMAK oraz MWM czyli Ministrancką Wytwórnię Muzyczną (znaną z przeróbki muzycznych hitów); konkursy umożliwi aplikacja Kahoot! Na stronie www.dmak.info ukażą się ponadto zadania do wykonania przez ministrantów: quizy, krzyżówki, rebusy itp., przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej. Odsyłając odpowiedzi na adres: cezariusz.wala@katowicka.pl ministranci wezmą udział w losowaniu nagród. Księża, którzy chcą sami przeprowadzić spotkania formacyjne przeznaczone dla młodszych uczestników mogą zaopatrzyć się w notatniki rekolekcyjne pt. „Rekolekcje. Moja służba. Stopień I”, dostępne na www.wydawnictwo-oaza.pl lub u duszpasterza ministrantów w cenie 9 zł. Ich tematyka dotyka zagadnień związanych ze znakiem krzyża, sakramentem pokuty i pojednania oraz Eucharystii, Maryją i świętymi oraz świętowaniem niedzieli.

 

Ruch Światło-Życie proponuje młodym spotkania w kilkunastu parafiach archidiecezji, będące szansą na przeżycie treści rekolekcyjnych według stopni w formie stacjonarnej. Pomysł zakłada spotkania w godzinach przedpołudniowych, nocleg w domu rodzinnym i dojazd we własnym zakresie. Terminy spotkań: 6–18 lipca oraz 3–15 sierpnia. W sprawie zapisów prosimy o kontakt z moderatorami w rejonach do 21 czerwca br. Osoby, które będą chciały się zgłosić po upływie wyznaczonego terminu prosimy o indywidualny kontakt na adres: moderator.katowice@gamil.com.

 

Towarzystwo Ciemnych Typów bł. Piotra Jerzego Frassatiego zaprasza na rodzinne wycieczki w góry: 4 lipca na Przegibek oraz 1 sierpnia na Błatnią. Dojazd we własnym zakresie. W programie: wspólna Msza św. i modlitwa na szlaku. Początek wyprawy lipcowej o godz. 10 przed stacją kolejową w miejscowości Sól. Szczegóły na stronie: www.facebook.com/ciemnetypy.

 

Festiwal Życia – Oblackie Centrum młodzieży NINIWA w Kokotku zaprasza do udziału w grze (w formie hybrydowej, tj. na żywo z wykorzystaniem Internetu), poświęconej biblijnej postaci Noego. Jej celem będzie „budowa Arki Noego”, tj. zebranie narzędzi pomocnych w rozwoju samego siebie. W terminie 6-9 lipca za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu, młodzież otrzyma wskazówki do wykonywanych przez siebie zadań, okazję do wspólnej modlitwy oraz codzienne, krótkie wprowadzenia i konferencje. Szczegóły oraz zapisy do udziału w wydarzeniu (od 17 czerwca) na stronie: www.festiwalzycia.pl.

 

Pielgrzymka młodych na Jasną Górę będzie w tym roku podjęta przez delegację pełnoletnich przedstawicieli ruchów i wspólnot młodzieżowych, którzy pod opieką duszpasterza młodzieży dotrą na Jasną Górę na rowerach w niedzielę 30 sierpnia. O godz. 20 modlić się będą przed Cudownym Obrazem w czasie Mszy św. w intencji młodzieży całej archidiecezji. Poprowadzą też Apel Jasnogórski, do udziału w którym za pośrednictwem transmisji radiowej (Radio Maryja, Radio Jasna Góra) i telewizyjnej (Telewizja Trwam) zaproszą młodzież i diecezjan.


Komunikat Metropolity Katowickiego w związku z Ogólnopolską Pielgrzymką Apostolstwa Chorych na Jasną Górę

Komunikat Metropolity Katowickiego w związku z Ogólnopolską Pielgrzymką Apostolstwa Chorych na Jasną Górę


Drodzy Diecezjanie!
W poniedziałek, 6 lipca, na Jasnej Górze odbędzie się 55. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. W tym roku z powodu sytuacji epidemicznej będzie ona miała inną formę.

 

Zapraszam wszystkich chorych do duchowego włączenia się w pielgrzymkę za pośrednictwem transmisji telewizyjnej. Msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, będzie transmitowana przez telewizję publiczną, TVP 3.

 

Niedzielny Apel Jasnogórski (5 lipca) o godz. 21.00 transmitowany przez Telewizję Trwam, poprowadzi Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych. Proszę i zachęcam wszystkie osoby chore, niepełnosprawne i starsze, aby duchowo pielgrzymowały i łączyły się w modlitwie z Jasną Górą.

 

Tegoroczna Pielgrzymka odbywa się w czasie trwania 5. roku nowenny przed stuleciem Apostolstwa Chorych w świecie. Niech Maryja, Uzdrowienie Chorych, Patronka Apostolstwa Chorych przyczyni się do dalszego rozwoju wspólnoty chorych, pomoże im szczególnie w najtrudniejszych chwilach cierpienia i osamotnienia doświadczać pokoju i łaski pociechy, płynących ze zjednoczenia z Jej Synem – w Komunii świętej oraz w sakramencie chorych.

 

Proszę także kapłanów naszej Archidiecezji, aby, stosując wszelkie zasady bezpieczeństwa sanitarnego, kontynuowali duszpasterstwo wśród chorych i osób w podeszłym, towarzysząc im sakramentalnie i przekazując miesięcznik „Apostolstwo Chorych”.

 

Drodzy Chorzy!
Zapraszam Was do udziału w pielgrzymce poprzez transmisję telewizyjną, a także do włączenia się w duchowe dzieło Apostolstwa Chorych. Proszę Was o wytrwałą modlitwę oraz ofiarowanie cierpienia i samotności w intencji nowych powołań kapłańskich.

 

Wszystkim chorym, ich rodzinom i bliskim oraz duszpasterzom błogosławię.

 

† Wiktor Skworc   ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI


Komunikat Metropolity Katowickiego w związku z pomocą dla powodzian na Podkarpaciu

Komunikat Metropolity Katowickiego w związku z pomocą dla powodzian na Podkarpaciu

 

Drodzy Diecezjanie!
W związku z sytuacją powodziową na Podkarpaciu, mając na uwadze zakres szkód i konieczność udzielenia pomocy poszkodowanym przez Caritas tamtejszych Kościołów lokalnych, zwracam się do wiernych archidiecezji katowickiej z serdeczną prośbą o złożenie ofiar na pomoc tym, których domy i gospodarstwa rolne ucierpiały najbardziej.
Ofiary zostaną zebrane przed kościołami archidiecezji w niedzielę 5 lipca br. O przeprowadzenie zbiórki proszę Parafialne Zespoły Caritas. Za każdy złożony dar materialny, będący konkretnym gestem solidarności i miłości bliźniego – z serca płynące Bóg zapłać.
Wszystkich, którzy doświadczają tragicznych skutków powodzi, polecam Waszej modlitwie. Módlmy się wspólnie o sprzyjającą pogodę, aby rolnicy mogli bezpiecznie zebrać obfite plony „ziemi i pracy rąk ludzkich”.

 

Bracia i Siostry!
Podczas wakacyjnego odpoczynku nie zapominajmy o niedzielnej Mszy świętej – „wielkiej tajemnicy naszej wiary, która daje życie”. Pamiętajmy także o przestrzeganiu sanitarnych zasad bezpieczeństwa.
Na czas Waszych podróży, urlopów i wypoczynku udzielam pasterskiego błogosławieństwa, zapewniam o pamięci w modlitwie, szczególnie podczas Eucharystii.

 

† Wiktor Skworc   ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI


Apel o modlitwę z Przedsiębiorcami i za Przedsiębiorców

 

  1. W niedzielę 21 czerwca br. po raz piąty obchodzony będzie w Polsce Dzień Przedsiębiorcy, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 czerwca 2016 r. Uchwała ta głosi, że: „Uznając znaczenie działalności przedsiębiorców na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy. Dzień ten przyczyni się do wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych oraz o przedsiębiorczości.”.

Z okazji tego Dnia na Jasnej Górze sprawowana będzie Msza Święta w intencji środowisk gospodarczych oraz przedsiębiorców. Organizatorami są: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Nie mogąc z powodu kwarantanny uczestniczyć w tym ważnym religijnie i społecznie wydarzeniu, serdecznie proszę – duchowieństwo i wiernych świeckich - o modlitwę za przedsiębiorców w tym trudnym dla nich czasie doświadczania skutków stanu epidemicznego.

  1. Razem z Przedsiębiorcami dziękujemy za działania Rządu RP w zakresie ochrony
    i ratowania gospodarki i przedsiębiorczości w sytuacji kryzysu, za kolejne tarcze antykryzysowe, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, w tym pracodawców i pracobiorców.

Prośmy o dary Ducha Świętego dla Przedsiębiorców, aby, roztropnie korzystając
z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowywali miejsca pracy; aby nigdy nie działali na niekorzyść pracowników co do warunków świadczenia pracy i płacy. Wspierajmy wszystkich, których miejsca pracy są zagrożone. Ochrona ekonomicznie najsłabszych, sprawiedliwość, równomierne rozłożenie materialnych kosztów zmagania się z ekonomicznymi skutkami stanu epidemicznego, są dzisiaj szczególnym wymogiem solidarności i miłości społecznej.

  1. Pamiętając, że dzisiaj wykonywanie zawodu Przedsiębiorcy jest szczególnie wymagające, zachęcam do modlitwy z Przedsiębiorcami i za nich, aby mężnie podejmowali nowe wyzwania jakie niesie dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza w skali lokalnej i globalnej. Wśród nich niezmiennym wyzwaniem pozostaje troska o pracobiorców i ich rodziny poprzez zgodne budowanie współpracującej wspólnoty, ukierunkowanej na dobro wspólne.

W tym szczególnym dniu modlitwy za Przedsiębiorców, otoczmy ich tarczą modlitwy
i wołajmy do Boga za wstawiennictwem Jasnogórskiej Królowej Polski: „ Matko, uproś! Matko, ubłagaj! O Maryjo, nasza Matko - przyczyń się za nami!”

 

                        +Wiktor Skworc     Arcybiskup Metropolita Katowicki   Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP


Bezpłatne numery Gościa Niedzielnego o Janie Pawle II i Kard. Stefanie Wyszyńskim

W związku z 39. rocznicą śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego przygotowaliśmy specjalnie wydanie poświęcone prymasowi.

Przypominamy w nim ważne oraz ciągle aktualne wątki jego nauczania. Można go pobrać bezpłatnie ze strony

https://www.gosc.pl/doc/6323680.Darmowe-e-wydanie-Pasterz-mistyk-maz-stanu-Czekajac-na

Przypominamy również, że cały czas jest dostępny specjalny numer 'Gościa Niedzielnego', w całości poświęcony Janowi Pawłowi II.

Jest dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej, pod linkiem

https://www.gosc.pl/doc/6302215.Sluchajmy-papieza-specjalne-wydanie-Goscia-do-pobrania-za-darmo


I Metropolitalny Konkurs Literacki


SMAK KARMELU - konferencja o POKORZE

SMAK KARMELU - szkoła modlitwy karmelitańskiej 

 

Najnowsza prelekcja o. Marcina - konferencja o POKORZE

 

Kontynuujemy spotkania drogą internetową - konferencja o WYRZECZENIU 

 

Wcześniejsze konferencje ojca Marcina tutaj w wersji AUDIO

 

 

 

 

 


Startują rekolekcje w Brennej


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42