OGŁOSZENIA

Ogłoszenia parafialne 29.03.2020 r.



WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Znak wskrzeszenia Łazarza staje się w pełni zrozumiały dopiero w dniu zmartwychwstania Chrystusa. Wtedy okazuje się, że tryumf nad śmiercią jest ostateczny. Teraz Jezus, stojąc przy grobie Łazarza, płacze, bo Jego przyjaciel wszedł w to najstraszniejsze doświadczenie ludzkości. Miłość każe jednak pójść dalej, dlatego Pan budzi go do życia raz jeszcze. 'Udzielę wam ducha mego po to, byście ożyli'. Życie nie ma końca i tej właśnie nadziei próbujemy się dzisiaj uchwycić.

Umiłowani wielkie Bóg zapłać za współodpowiedzialność i troskę, jaką okazujecie na rzecz naszego kościoła dokonując darowizn na konto naszej parafii (74 1240 4357 1111 0000 5313 2259) lub przekazując je osobiście.

Bądźmy wrażliwi na bliźnich, bo potrzebujących wokół nas będzie przybywało. Pomagajmy sobie wzajemnie!


Diametralnie zmieniło się nasze życie, ale dla dobra wszystkich bądźmy posłuszni i ZOSTAŃMY W DOMACH

W całkowicie nowych okolicznościach na łączach internetu chcemy jako duszpasterze być z Wami i dla Was.

W razie zaistnienia szczególnych problemów jako duszpasterze jesteśmy do dyspozycji parafian telefonicznie pod nr parafialnym 32/4329710; Ks.Grzegorz 605301709; Ks.Adrian 664740775; Ks.Krzysztof 668781764

Jeśli ktoś bardzo pragnie bliskości Jezusa, to kościół pozostaje codziennie otwarty od 8:00 do 17:30

 

Na podstawie zarządzenia Arcybiskupa Katowickiego od 25.03.2020 r. do odwołania Liturgia Eucharystyczna będzie sprawowana bez udziału wiernych. Z tego powodu zdecydowaliśmy przesunąć terminy wszystkich mszy w tygodniu i w niedzielę na jedną porę jako transmitowaną koncelebrę wszystkich intencji danego dnia.

 

TRANSMISJE na które można wejść przez naszą stronę parafialną mają miejsce w następujących terminach:

- MSZE z Sanktuarium od pon do czw o 18:00; w piątek o 17:00, w sobotę o 8:00, w NIEDZIELĘ o 10:30

oraz MODLITWA RÓŻAŃCOWA z domowej kaplicy każdego dnia o g. 20:30 (dzwony o 20:15), a ponadto:

Droga Krzyżowa dla dzieci w czwartek o 16:30DROGA KRZYŻOWA za zmarłych w piątek o 18:00

GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 16:00; archiwum transmisji znajdziemy w GALERII

W tym tygodniu po mszach odprawimy tradycyjne nabożeństwa w poniedziałek ku czci naszej patronki; w czwartek o powołania, w piątek do Najśw. Serca Pana Jezusa i w sobotę do Niepokalanego Serca Maryi

 

Przyszła niedziela­ to Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, w tym dniu przypada Światowy Dzień Młodzieży. Z tej okazji Ks. Arcybiskup będzie sprawował liturgię w katowickiej katedrze o g. 14:00, a młodych zachęcamy do udziału w transmisji internetowej oraz w Radiu eM 107,6

 

Czasowo został wstrzymany parafialny kolportaż Gościa Niedzielnego. Bieżące wydanie tygodnika w wersji drukowanej można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy (kioski, saloniki prasowe, stacje benzynowe itp.). Polecana jest także prenumerata pocztowa www.igomedia.pl/Zamowprenumerate lub pod tel.

32 608 80 83 oraz wersja internetowa na e.gosc.pl

 

Zachęcamy do uważnej lektury dokumentów Kościoła na stronach Stolicy Apostolskiej, Konferencji Episkopatu Polski, eKAI, Archidiecezji Katowickiej i naszej strony parafialnej. A niniejszym informujemy:

 

O UZYSKANIU PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCAJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ

w wyjaśnieniu Ks. dr hab. Jacka Kempy WTUŚ

Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 960 przedstawia naukę Kościoła o konieczności spowiedzi: „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami”. Kościół wskazuje taki sposób uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich w wyjątkowej sytuacji niemożności wyspowiadania się. Jest nim wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się.  Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1452) opisując doskonały żal za grzechy stwierdza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. Nauka ta opiera się na orzeczeniu Soboru Trydenckiego, który w nauce o sakramencie pokuty uczy o skrusze, czyli o żalu doskonałym: „…chociaż zdarza się, iż skrucha ta jest niekiedy dzięki miłości doskonała i pojednuje z Bogiem zanim jeszcze sakrament zostanie przyjęty, niemniej jednak pojednania tego nie należy przypisywać samej skrusze bez zawartego w niej pragnienia sakramentu” (rozdz. 4). Nauka ta należy do Tradycji Kościoła. Nie umniejsza ona w żaden sposób wagi sakramentu pokuty. Wręcz przeciwnie, pokazuje jego wartość: do otrzymania przebaczenia wszystkich grzechów w takiej wyjątkowej sytuacji potrzebny jest nie tylko żal doskonały, ale też pragnienie spowiedzi. W przyszłości wyrazi się ono ostatecznie w czynie: w akcie spowiedzi, gdy miną nieusuwalne przeszkody.  Przy przypomnieniu tej ostatniej zasady, kierującej uwagę ku przyszłej spowiedzi, należy pamiętać, że osoba żałująca za swoje grzechy i pragnąca spowiedzi już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób sakramentalny lub duchowy). Co do zachowania zwykłych warunków spowiedzi wypada przypomnieć, że szczery i doskonały żal za grzechy zakłada realizację wszystkich pozostałych warunków: rachunku sumienia, postanowienia poprawy, zadośćuczynienia. Ponieważ ten ostatni nie wiąże się w tym przypadku z obligatoryjną pokutą nakładaną przez spowiednika, to można zakładać, że dobrowolna pokuta będzie owocna, ale jej kształt pozostaje w gestii osoby jednającej się z Bogiem.




Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42