Nasza Parafia

Strona główna
Podręczniki duszpasterskie
Intencje
Ogłoszenia
Kancelaria
Msze święte
Sakramenty
Duszpasterze
Pielgrzymki/wyjazdy
Historia parafii
Nowenna
Kontakt

Inne

Listy ks. Proboszcza
Ciekawe artykuły
Ciekawe strony
Warto obejrzeć
W Cieniu Familoka
Nasza Galeria

Warning: Parameter 1 to plgContentBotphp_content::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/emauskon/www/teresa/libraries/joomla/event/event.php on line 67
Osobowość świętej Teresy PDF Drukuj Email
Patroni - Św. Teresa
Wpisany przez ks. Teodor   
Poniedziałek, 02 Marzec 2009 15:07

Już w roku 1923 ojciec Daniel Brottier uczynił Teresę od Dzieciątka Jezus patronką Sierot z Auteuil. Jest to we Francji wśród czcicieli Teresy rzecz powszechnie znana. Ale czy znana jest dostatecznie jego myśl o karmelitance z Lisieux? Co sądzić o tym, co napisał o niej któregoś dnia: "Teresa jest jedną z największych świętych, jaka ukazała się na firmamencie Kościoła. Nigdy nie wyrazi się wystarczająco dosyć czci dla niej, ponieważ jej uśmiechnięte i wspaniałe cnoty, przekraczają cnoty największych kontemplatyków, największych misjonarzy, największych świętych. Jednym słowem, nie sądzę, że przesadzam mówiąc, że Teresa uczestniczy w chwale proroków: oczywiście, słowo jest być może niedokładne, lecz wydaje mi się, że Teresa otrzymała powołanie boskie, wzniosłe, że była "rzecznikiem" Pana, że została obdarzona przez Boga misją doktrynalną całkowicie zaadoptowaną do naszej epoki".  

Dla nas współczesnych zranionych pychą, niezależnością, duchem zysku i z drugiej strony, tak często ludzi zniechęconych i ogarniętych wątpliwościami, proponuje drogę pewną i prawą: prostota i pokora dziecięctwa, całkowite zaufanie Bogu, synowska miłość względem Boga. I Bóg dał temu dziecku, zmarłemu w wieku 24 lat w głębiach Karmelu, nikomu nieznanemu, niewiarygodną moc apostolską. Więcej niż 10 milionów egzemplarzy "Historii duszy", wydanych i przetłumaczonych na wszystkie języki. Jakiż pisarz, jakiż naukowiec może poszczycić się takim sukcesem w księgarniach? Czyż nie jest to dowodem, że jest w tym palec Boży?... 

 A to nie wszystko. Na ustach i pod piórem tego niezwykłego dziecka znalazły się twierdzenia, które szybko zostałyby uznane za nieświadome, pyszne lub wręcz głupie, gdyby nie spełniły się na naszych oczach, lub gdyby nie zostały potwierdzone przez Boga wspaniałymi cudami. Który święty, pytam, odważył się powiedzieć lub napisać: "Cały świat będzie mnie kochał! Bóg będzie musiał w niebie spełnić każdą moja prośbę, ponieważ ja nigdy na ziemi nie pełniłam swoje woli. Po mojej śmierci, zobaczycie, będzie to jak deszcz róż. Tak, będę rzucać deszcz róż... Idę posiąść moje niebo, aby dobrze czynić na ziemi. Nie, nie będę miała żadnego odpoczynku aż do końca świata, ponieważ tak wiele jest dusz do zbawienia..." 

To ostatnie stwierdzenie jest godne szczególnej uwagi. Inni święci mieli dłuższy lub krótszy "rozgłos" czyli pewien czas lub pewne kraje, w których zwracano się do nich w modlitwie, a potem o nich zapominano. Sądzę, że całkiem inaczej będzie z małą Teresą. Jestem przekonany, że i za tysiąc lat wierni Kościoła Katolickiego będą się do niej modlić , a ona będzie nadal rzucać swe róże na wszystkie części świata. Teresa, tak pokorna, nie potwierdziłaby tak uroczyście potęgi swego kredytu w niebie, gdyby nie otrzymała absolutnej pewności od Boga. Oto dlaczego ośmielam się powiedzieć, że po Matce Bożej i po olbrzymach świętości, do których należą św. Józef, św. Jan Chrzciciel, św. Piotr i św. Paweł trzeba w pierwszych szeregach umieścić św. Teresę od Dzieciątka Jezus. W czasie, gdy widzimy jak Teresa wędruje po całym świecie, wizja ojca Brottier spełnia się coraz bardziej. Godzi się to przypomnieć na początku trzeciego tysiąclecia.   


Trzeba wiedzieć, że od roku 1997 czyli od momentu, gdy Jan Paweł II ogłosił w dniu 19 października św. Teresę Doktorem Kościoła, Teresa w swoich relikwiach odwiedza kolejne kraje świata, wzbudzając entuzjazm, radość i szczęście milionów ludzi. Wielu doświadcza nadzwyczajnych łask i cudów.

Tłum. i oprac.: Ks. Teodor Suchoń .

 

 
Tel.: 32 432 97 10; Fax.: 32 421 64 84
e-mail: chwalowice@archidiecezjakatowicka.pl
konto parafialne: PKO 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259