Nasza Parafia

Strona główna
Podręczniki duszpasterskie
Intencje
Ogłoszenia
Kancelaria
Msze święte
Sakramenty
Duszpasterze
Pielgrzymki/wyjazdy
Historia parafii
Nowenna
Kontakt

Inne

Listy ks. Proboszcza
Ciekawe artykuły
Ciekawe strony
Warto obejrzeć
W Cieniu Familoka
Nasza Galeria

Warning: Parameter 1 to plgContentBotphp_content::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/emauskon/www/teresa/libraries/joomla/event/event.php on line 67
Dzieje Duszy PDF Drukuj Email
Patroni - Św. Teresa
Wpisany przez ks. Sebastian   
Poniedziałek, 23 Luty 2009 15:48
Drodzy Parafianie, Drodzy Internauci !

W końcu roku 1894, Teresa otrzymała od swej przeoryszy, matki Agnieszki od Jezusa, polecenie spisania swoich wspomnień z dzieciństwa. Teresa, posłuszna, natychmiast zabrała się do dzieła. W małym trzydziestostronicowym zeszycie szkolnym, który był wart 10 centymów, Teresa w ciągu całego 1895 roku, zapisywała i ponownie odczytywała swoje życie w świetle słowa Bożego.

Był to początek "HISTORII DUSZY". Inne manuskrypty zostaną później dorzucone do pierwszego, aby ukształtować to niesamowite arcydzieło, które pozwoliło milionom ludzi na całym świecie zapoznać się z Teresą.

Gdy rozpoczynamy kolejny rok nowego wieku, gdy w świecie tylu ludzi pyta o drogę życia i o sposób na szczęście, gdy w sercu człowieka tyle obaw i lęku, pragnę skierować Waszą uwagę na "ten skarb, na te strony jaśniejące miłością do Jezusa, na te strony, które nie są czysto ziemskie, ale są echem Serca Bożego" - jak pisała siostra Maria od Najświętszego Serca.

Pozwólcie, że postawię kilka pytań ?

Czy będąc w parafialnej wspólnocie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i pod Jej opieką przeczytałeś już Historię duszy? Jeśli tak, to kiedy to było? Czy wiesz, że ostatnio Dzieje duszy zostały wydane w nowym przekładzie i z nowymi przypisami w 1997 roku na podstawie francuskiego wydania krytycznego przez Karmelitów Bosych w Krakowie? Czy masz to wydanie w swojej biblioteczce i stale czytasz, czy rozważasz i próbujesz odnieść do swojego życia? Trzeba koniecznie zdobyć ten skarb, jakim są RĘKOPISY AUTOBIOGRAFICZNE św. Teresy i stale odczytywać je na nowo ze spokojem i w duchu religijnym jak czyta się Ewangelię. Czyż Teresa nie jest „słowem Boga na nasze czasy” - jak mówił papież Pius XI, kiedy kanonizował Ją w 1925 roku. Czy zastosowałeś do lektury drogocennych manuskryptów to, co ona precyzyjnie mówiła o Ewangelii: "Odkrywam w niej zawsze nowe światła, nowy ukryte i tajemnicze jeszcze znaczenie" (Rkp A, 23v°).

Odczytywać Dzieje duszy, to stale do nich powracać tak jak wraca się do przejrzystego i czystego źródła, aby ugasić pragnienie, to kosztować szczęścia towarzyszenia Teresie, obcowania z tą drogą i pociągającą istotą, to oswoić się z tym czym ona żyła: z jej radościami, troskami, walkami, cierpieniami, ogromnymi pragnieniami, jednym słowem: z jej duszą i to jaką!

Odczytywać Dzieje duszy to doświadczać szczęścia, które nie osłabnie z biegiem czasu, lecz które odnawia się wraz z otwarciem książki, która jest nie podobna do żadnej innej.

Lektura Dziejów Duszy lub inaczej Rękopisów autobiograficznych pomaga odkrywać osobistą historię duszy. A może trzymając je w swoich rękach nieraz już powtarzałeś: "Tereso, słodkie echo mojej duszy...".

Jan Paweł II 19 października 1997 r. mówił: "Teresa, ze swoją nauką i szczególnym stylem, staje przed nami jak autentyczna mistrzyni wiary i życia chrześcijańskiego..."

Bp Guy Gaucher w przedmowie do Rękopisów autobiograficznych pisał: "Jest pewne, że Teresa z Lisieux może wywrzeć ogromny wpływ na współczesność będąc zdumiewającym w swojej prostocie świadkiem Boga. Na progu trzeciego tysiąclecia chciał On niewątpliwie dać nam ten znak – młodą karmelitankę, pokorną, ukrytą, która stała się jednak świętą powszechnie znaną – aby przypomnieć, że to właśnie w słabości człowieka dokonuje On swoich cudów."

Drodzy Parafianie i Internauci!

Jako czciciele i uczniowie św. Teresy z Lisieux, winniśmy obficie korzystać z Jej mądrości, z Jej życiowego doświadczenia i z Jej "małej drogi". Niech życie Małej Teresy widziane przez pryzmat lektury Dziejów duszy będzie źródłem pewności, że także nasze – choć zwyczajne, codzienne życie może być święte! Te życzenia składam w Wasze serca i zmęczone ręce!

Wasz Proboszcz !


Dzieje duszy św. Teresy od Dz. Jezus
 
Tel.: 32 432 97 10; Fax.: 32 421 64 84
e-mail: chwalowice@archidiecezjakatowicka.pl
konto parafialne: PKO 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259