Nasza Parafia

Strona główna
Podręczniki duszpasterskie
Intencje
Ogłoszenia
Kancelaria
Msze święte
Sakramenty
Duszpasterze
Pielgrzymki/wyjazdy
Historia parafii
Nowenna
Kontakt

Inne

Listy ks. Proboszcza
Ciekawe artykuły
Ciekawe strony
Warto obejrzeć
W Cieniu Familoka
Nasza Galeria

Najnowsze


Warning: Parameter 1 to plgContentBotphp_content::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/emauskon/www/teresa/libraries/joomla/event/event.php on line 67
Moje imię PDF Drukuj Email
Artykuły - Zamyślenia z kościelnej ławy !
Wpisany przez Krzysztof   
Sobota, 06 Maj 2017 20:49

    Kiedy nadajemy imię nowonarodzonemu dziecku i do niego po imieniu mówimy, wtedy po pewnym czasie ono samo utożsamia się z tym imieniem.  Każdy imię ma jakieś znaczenie,  historię, przesłanie.  

    Zastanówmy się  chwilę  nad sprawą imienia. Według Prawa Kanonicznego  - „Rodzice, chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu”. Po prostu chodzi o to, by nazwane po imieniu dziecko posiadało  swojego świętego patrona.  To my, rodzice, prosimy świętego patrona, aby wspierał nasze maleństwo. Później  zaś dorastającemu dziecku, młodzieńcowi, nastolatce,  trzeba uświadamiać, iż ma „swojego Zaufanego w niebie” i zawsze może poprzez Niego „coś załatwić” u Pana Boga. Nadaje się do tego jak najbardziej, okres przygotowania do bierzmowania. Jest to też czas nawiązania przy pomocy swego patrona współpracy z „niebem”.

    Dlaczego wybór imienia jest taki ważny?  Bo Bóg każdego woła po imieniu. Dla Boga nie jesteśmy „jednym z wielu”, ale jedynymi wśród wielu! Przed Bogiem zdamy sprawę ze swego życia indywidualnie, imiennie.

    Pierwszy raz Bóg mówi do nas po imieniu na chrzcie świętym. W tym sakramencie my rodzice zdajemy się mówić do Boga: „teraz my Twoje dzieci przynosimy nasz owoc miłości do Ciebie, masz kolejne dziecko, naszą  …. (czytając to powiedzcie imię córki), naszego ….. (czytając to powiedzcie imię syna)”.  

    Na kartach Biblii wielokrotnie czytamy o tym, iż Bóg woła po imieniu, a nawet zmienia imię,  gdyż to nowe będzie trafniejsze i związane z rolą, jaką nadaje mu z tą chwilą.

    Abramowi , co  znaczy: „Ojciec jest wywyższony”, Bóg  zmienia imię na Abraham, to znaczy „Ojciec mnóstwa” (wielu narodów jak się później okazało).  Sarze i Abrahamowi Bóg polecił nazwać swego potomka imieniem „Izaak” co znaczy „Śmiech”. To imię miało im przypominać, że śmiali się z powołania ich w podeszłym wieku, do zrodzenia potomka.

    Anioł mówi do Maryi o nadaniu Synowi, poczętemu z Ducha Świętego, imienia „Jezus”, co oznacza: „Jahwe jest wybawieniem”. Jezus zmienił imię Szymonowi: „Ty jesteś Szymon, syn Jony; ty będziesz nazwany Kefas”.  

    Nadając imię musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości to Bóg je nadaje, a my tylko je wypowiadamy.  Przypomnijmy sobie tamten czas wyboru imienia swemu dziecku! Można zrobić dziecku ogromną krzywdę, dając imię „serialowe”, lub jakieś „nowo-trendowe”. Z kim taki człowiek ma się w przyszłości utożsamiać?

    W Katechizmie jest napisane - KKK 2158 - „Bóg wzywa każdego po imieniu (Por. Iz 43, 1; J 10, 3). Imię każdego człowieka jest święte. Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi.”.

    Godność człowieka, godność imienia, patrona – imię zobowiązuje. Warto nad tym popracować, aby zmierzyć się z wyzwaniami, jakie przeżywał nasz patron rozwiązując je „w miłości”, przenieść wyzwania miłości do naszego współczesnego świata i próbować naśladować swego świętego patrona.

    Księga przysłów mówi „Lepsze jest dobre imię, niż bogactwa wielkie”. Zachowanie dobrego imienia to sprawa niezwykle ważna. Przed Bogiem bowiem „imiennie” będziemy zdawać relację z zachowania dobrego imienia. Św. Paweł w Liście do Filipian (1,27-28) zachęca nas: „Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej, abym ja - czy to gdy przybędę i ujrzę was, czy też będąc z daleka - mógł usłyszeć o was, że trwacie mocno w jednym duchu, jednym sercem walcząc wspólnie o wiarę w Ewangelię, 28 i w niczym nie dajecie się zastraszyć przeciwnikom”.

    Także to, co zostanie „po nas u ludzi” to „dobre lub złe imię”.  Szanujmy zatem swoje imię, naśladując swego świętego Patrona, aby imię Boże było czczone.

        Szczęść Boże, Krzysztof

P.S. - Bardzo szeroko o imionach w ujęciu pochodzenia oraz przykładowych świętych  opisuje portal www.deon.pl

 
Tel.: 32 432 97 10; Fax.: 32 421 64 84
e-mail: chwalowice@archidiecezjakatowicka.pl
konto parafialne: PKO 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259