Nasza Parafia

Strona główna
Podręczniki duszpasterskie
Intencje
Ogłoszenia
Kancelaria
Msze święte
Sakramenty
Duszpasterze
Pielgrzymki/wyjazdy
Historia parafii
Nowenna
Kontakt

Inne

Listy ks. Proboszcza
Ciekawe artykuły
Ciekawe strony
Warto obejrzeć
W Cieniu Familoka
Nasza Galeria

Warning: Parameter 1 to plgContentBotphp_content::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/emauskon/www/teresa/libraries/joomla/event/event.php on line 67
Mogę odpocząć przy twoim świętym Sercu! PDF Drukuj Email
Patroni - Bliżej Świętej
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
Niedziela, 23 Kwiecień 2017 21:25
     W wieczór Miłości, jak przypomina Teresa, czyli w noc, w której Miłość wydała się w ręce grzeszników, kiedy Pan ze swoimi uczniami spożywał Paschę, Jan apostoł położył swoją głowę na piersi Jezusa, chcąc jakby wsłuchać się w bicie Serca Boga, tego Serca, które ukochało nasz do szaleństwa. Jan, który objawia nam w swoim pierwszym Liście, Iż „Bóg jest Miłością”, mógł uchwycić coś z boskiej miłości, by nam ją objawić. Rzeczywiście, kiedy czyta się świętego Jana 13,23-25, można zauważyć, że uczeń, którego Jezus miłował, pochyla się na prośbę Piotra, by zapytał Jezusa „o kim mówi i kto Go zdradzi” w ten święty Czwartek.

Dla Teresy jednak ważne jest przede wszystkim dostrzeżenie czegoś z tej boskiej miłości, którą Jan wyczuwa kładąc głowę na Sercu Pana. Tę tajemnicę opiewa w swoim wierszu:

„Przypomnij sobie jak w świętym upojeniu
Apostoł dotknął Twego Serca
Odpoczywając - doznał Twej czułości
I poznał Twe sekrety, i je zrozumiał , o Panie”


Teresa w pełna ufnością, która podoba się Panu, chce naśladować ucznia  Jana. Już od dłuższego czasu zna tajemnice miłości Jezusa: „ponieważ byłam mała i słaba, On zniżał się do mnie i pouczał w sekrecie o istocie swojej miłości…. (Rkp A). To także ośmiela się opiewać:

„Wcale nie zazdroszczę kochanemu Janowi
Bo znam Twoje tajemnice,
gdyż jestem Twa oblubienicą,
O boski Zbawicielu
Zasypiam na Twym boskim Sercu
Ono należy do mnie”.

    Kiedy rozpoczynamy modlitwę, miejmy tą samą odważną ufność, i w sposób duchowy, ośmielmy się położyć swoją głowę na świętym Sercu Jezusa. W taki sposób, w ciszy, usłyszymy bicie tego Serca Miłości i sprawimy Mu radość, pozwalając się napełnić Jego łaską. Co więcej, jeśli nasz Bóg jest „pochłaniającym ogniem, zbliżając się do Niego, zbliżymy się do ognia, jak święta Teresa z Avila. I nawet jeśli uznamy swoją biedę i grzeszność, powinniśmy iść ku Panu, jak opisywała to Teresa:
„Miłujmy naszą małość, miłujmy to właśnie, że „Nic nie odczuwamy”; wtedy będziemy ubogie w duchu i Jezus przyjdzie po nas; choćbyśmy byli daleko przemieni nas w płomienie miłości…” (LT 197).

        Wg O.P.Lemoine tłum i oprac. ks. Teodor

Jeśli nie mogę zobaczyć blasku Twego Oblicza
Usłyszeć Twojego przyjaznego głosu,
To mogę, o mój Boże, żyć Twoją łaską
Mogę odpocząć przy Twoim świętym Sercu.


        Św. Teresa z Lisieux (PN 23)
 
Tel.: 32 432 97 10; Fax.: 32 421 64 84
e-mail: chwalowice@archidiecezjakatowicka.pl
konto parafialne: PKO 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259